Náškontinent

Kolik dává Evropa na obranu?

Státy EU daly v roce 2025 na obranu 418 miliard eur, 2,2 % HDP – o pětinu víc než rok předtím. Za dvacet let, co Evropská obranná agentura data sbírá, je to nejvyšší částka.

To je titulek. Účet pod ním má tři řádky: z čeho se skládá, odkud se vzal a co z něj nevyčtete.

Účet za rok 2025

Součet obranných výdajů 27 členských států Evropské unie činil v roce 2025 podle Evropské obranné agentury (EDA) 418 miliard eur. Na obyvatele Unie to vychází na necelou tisícovku eur ročně, víc než dvojnásobek proti roku 2014. Hranice 2 % HDP, kterou si NATO stanovilo v roce 2014, dosáhlo 23 z 27 zemí EU; o rok dřív jich bylo třináct.

Z celku šlo 134 miliard eur do investic, tedy na nákup vybavení a na výzkum a vývoj. Samotné nákupy vybavení dosáhly 115 miliard, o 26 % víc než v roce 2024. Výzkum a vývoj dostal 17 miliard – čtyři procenta z celku, což EDA sama označuje za slabé místo: Evropa kupuje hotové zbraně mnohem rychleji, než vyvíjí nové.

Zbytek účtu vypadá takto: personál včetně penzí 31 %, provoz a údržba 23 %, infrastruktura 2 %, nezařazené výdaje 11 %. Investice tak mají v rozpočtech zhruba stejnou váhu jako personál – ještě v roce 2023 dělaly 26 % výdajů, v roce 2025 už 32 %.

Dvacet let v jedné řadě

V roce 2005 dávaly dnešní členské státy na obranu 226 miliard eur – přepočteno do cen roku 2025, aby šlo čísla srovnat. Pak přišla finanční krize a úspory: v roce 2014 byl součet 195 miliard, o 14 % míň než o devět let dřív. Rok 2014 je zároveň rok anexe Krymu a od té doby řada roste, v průměru o 6 % ročně po odečtení inflace; v roce 2024 dosáhla 349 miliard a v roce 2025 oněch 418. Pro rok 2026 EDA odhaduje 454 miliard eur a 2,4 % HDP. Část navýšení může podle agentury souviset s evropskými půjčkami SAFE a s výjimkou z rozpočtových pravidel pro obranné výdaje, která platí od roku 2026.

Celou řadu a její zdroje najdete v Evropské obraně v číslech, kde čísla vedeme s odkazy na konkrétní strany zprávy EDA.

Co to číslo měří – a co ne

Číslo pochází od ministerstev obrany: každé z 27 vykazuje agentuře výdaje podle společné definice, EDA je sečte a zveřejní. Je ve stálých cenách roku 2025, takže růst v řadě je skutečný, ne inflační. Má i své meze. U sedmi států jsou údaje za rok 2025 zatím odhad, u některých velkých přispěvatelů EDA doplňovala investiční čísla z veřejných rozpočtových dokumentů a hodnoty za rok 2026 jsou odhady všechny.

Důležitější omezení je jiné: výdaje jsou vstup, ne výsledek. Z 418 miliard nevyčtete, kolik brigád je bojeschopných, na kolik týdnů vystačí munice ani jak rychle by se evropské armády dokázaly nasadit vedle sebe. Nevyčtete z nich ani to, zda se nakupuje chytře. To EDA sleduje jako samostatný ukazatel – společné evropské nákupy vybavení – a za rok 2025 jí vyšlo 11 %. Rozebíráme ho v otázce Nakupuje Evropa zbraně společně?

A pozor na sčítání s jinými statistikami. NATO vede vlastní řadu pro 32 spojenců včetně USA a Británie a podle vlastní definice; Eurostat počítá výdaje veřejných rozpočtů podle jiné klasifikace. Tři zdroje, tři různá čísla pro tutéž zemi – a žádné z nich není „to špatné“.

A Česko?

Na českém rozpočtu je ten rozdíl v definicích vidět hned. Vláda vykazuje pro rok 2026 obranné výdaje ve všech kapitolách 184,7 miliardy korun, 2,06 % HDP podle lednové predikce ministerstva financí. NATO ve své červencové tabulce odhaduje pro Česko 2,01 % v roce 2026 a 1,86 % za rok 2025, protože počítá podle vlastní definice. Obě čísla jsou správná, každé podle svého pravidla. Co se za ty peníze kupuje a kolik by stála obrana bez spojenců, rozebíráme v účtu za obranu Česka.

Peníze jsou. Obrana zatím ne.

Částka 418 miliard eur je víc, než dává Rusko podle kteréhokoli přepočtu: EDA uvádí ruské výdaje kolem 132 miliard, po zohlednění kupní síly asi 282 miliard eur. V penězích Evropa dávno vede. Jenže těch 418 miliard je součet 27 rozpočtů, 27 plánů a 27 nákupních oddělení, která se vzájemně koordinují dobrovolně – a jak ukazuje oněch 11 %, většinou vůbec. Kontinent, který by o obraně rozhodoval jako celek, by za stejné peníze pořídil víc. Zatím je to jen velký součet.

Všechny otázky →

Časté otázky

Kolik dala Evropská unie na obranu v roce 2025?

418 miliard eur, tedy 2,2 % HDP – součet obranných výdajů všech 27 členských států podle definice Evropské obranné agentury (EDA). Proti roku 2024 je to o pětinu víc a nejvyšší částka za dvacet let, co agentura data sbírá. Pro rok 2026 EDA odhaduje 454 miliard, 2,4 % HDP.

Kolik z toho jde na nákup zbraní?

V roce 2025 šlo 134 miliard eur do investic: 115 miliard na nákup vybavení a 17 miliard na výzkum a vývoj. Největší položkou zůstává personál (31 %), provoz a údržba dělají 23 %. Část investičních údajů za rok 2025 je podle EDA odhadovaná nebo neúplná.

Je to hodně ve srovnání s USA a Ruskem?

Spojené státy daly v roce 2025 zhruba 920 miliard eur, víc než dvojnásobek. Rusko podle odhadů, které EDA přebírá od Janes, asi 132 miliard; po přepočtu kupní silou kolem 282 miliard. Evropa tedy utrácí víc než Rusko i při nejpřísnějším přepočtu – jenže ve 27 oddělených rozpočtech.

Proč se čísla EDA liší od čísel NATO?

Každá organizace počítá jinou skupinu zemí podle vlastní definice. EDA sčítá 27 států EU, NATO 32 spojenců včetně USA, Británie nebo Turecka. Liší se i to, co se do obrany započítá. Na Česku je to vidět: vláda vykazuje 2,06 % HDP, NATO pro rok 2026 odhaduje 2,01 %.

Říká to číslo, jestli je Evropa připravená?

Ne. Výdaje jsou vstup, ne výsledek. Z 418 miliard nepoznáte stav muničních skladů, počet bojeschopných brigád ani to, jak rychle by evropské armády dokázaly nasadit síly společně. A nepoznáte z něj ani to, zda se za ty peníze nakupuje společně – to EDA sleduje zvlášť a vychází jí 11 %.

Souvisí